23 kwietnia ruszył cykl spacerów architektonicznych po Dzielnicy Śródmieście. Na warszawiaków czeka w tym roku 24 specjalnie przygotowanych spotkań podczas których będą mogli poznać interesujące obiekty dziedzictwa kulturowego Warszawy.

Projekt związany jest z wydaną w 2015 r. bezpłatną mapą „Tu było, tu stało 3.Przekształcenia/architektury Warszawy po 1989 r.” Spacery poprowadzą architekci i historycy sztuki: Patrycja Jastrzębska (historyczka sztuki, varsavianistka), Małgorzata Kuciewicz (architektka), Grzegorz Mika (architekt, varsavianista), Małgorzata Pastewka (architektka), Grzegorz Piątek (architekt, krytyk architektury), Agnieszka Rumińska (historyczka sztuki, redaktorka Co jest grane 24), Tomasz Siwiec (architekt), Hubert Trammer (architekt). 

Będą oni prowadzić do miejsc które są dobrymi przykładami wpisywania się obiektów w przestrzeń miasta. Spacerowicze odwiedzą między innymi Pasaż Wiecha, Plac Defilad, ale także mniej znane miejsca takie jak willa Romualda Gutta. Dodatkowo, przewodnicy pokażą inwestycje, które przyczyniły się do pozytywnej zmiany w danym obiekcie lub miejscu publicznym. Należy zwrócić tu wagę na Dworzec Warszawa-Powiśle czy na biurowiec Prezydium Rządu.

Ufficio Primo/fot. wikimedia.org
Ufficio Primo/fot. wikimedia.org

Dodatkową atrakcją dla uczestników wycieczek będzie konkurs dotyczący dziedzictwa architektonicznego Dzielnicy Śródmieście. Każdy kto w trakcie wycieczki sfotografuje ciekawe obiekty, miejsca lub zdarzenia i wyśle zdjęcia na adres tubylotustalo@gmail.com może liczyć na publikację swoich prac na liczącym ponad 110 tys. fanów fanpage'u. Najlepsi, otrzymają dodatkowo nagrody w postaci książek.

Konrad Hamelusz/fot. wikimedia.org