Do tej pory najwyższym budynkiem był niezaprzeczalnie Pałac Kultury i Nauki. Od 1955 roku żaden wieżowiec nie przewyższył go. Niebawem ma się to zmienić. Pracownia Kuryłowicz&Associates przygotowała już projekt 60-kondygnacyjnegio biurowca.

Pałac Kultury i Nauki, który na razie wygrywa w rankingu najwyższych budowli, wraz z 50-metrową iglicą liczy sobie 237 metrów. Wybudowany niedawno wieżowiec Warsaw Spire ma jedynie 180 metrów.

Nowy budynek ma stanąć obok PKiN, od strony Sali Kongresowej. Ma pełnić kilka funkcji. Program budynku jest bogaty i wykracza poza funkcję biurową. Obejmuje m.in. powierzchnie usługowe dostępne z parteru, funkcję kulturalno – rozrywkową, czy konferencyjną” – piszą o projekcie architekci z Kuryłowicz&Associates.

Wieżowiec ma mieć 233 metry i około 87,7 tys. m2 powierzchni użytkowej. Zamierzeniem projektantów jest stworzenie otwartej bryły, która byłaby przyjazna dla przechodniów. Najwyższy budynek w Polsce mimo, że jeszcze nie powstał wzbudza wiele kontrowersji. Ma stanąć zaledwie 30 metrów od Sali Kongresowej. Właścicielem większości terenu, na którym ma mieścić się budynek jest Maciej Marcinkowski, skupiający roszczenia i działki odzyskane w związku z tzw. dekretem Bieruta.

Rozpoczęcie realizacji inwestycji zależne jest od zgody władz Warszawy na odsprzedanie kilku działek.

mj / fot. Kuryłowicz & Associates